Punkt zwrotny białego bluesa (recenzja)

bgocd145Kolejna moja opowieść dotyczy jednej z moich ulubionych płyt bluesowych, a mianowicie krążka „Turning Point” Johna Mayalla. To pierwsza płyta, jaką kupiłem sobie na srebrnym dysku po nabyciu pierwszego używanego odtwarzacza płyt kompaktowych. To jedna z płyt, jakie zabrałbym na bezludną wyspę… Album został nagrany w 1969 roku i jest płytą koncertową. Zawartość muzyczna dużo różni się od poprzednich dokonań zespołów lidera zespołu. 

Od zawsze, z uporem maniaka, wszystkich katowałem tą płytą. Pierwotnie miałem ten koncert nagrany na kasecie magnetofonowej. Długie lata słuchałem go z kasety, więc gdy te dźwięki wybrzmiały dla mnie na kompakcie, wiedziałem, że już mnie nie opuszczą i zostaną ze mną na zawsze… Nawet ciężko mi wytłumaczyć ten fenomen… Czytaj dalej

Polacy i Niemcy. Historia sąsiedztwa – Die Deutschen und die Polen – Geschichte einer Nachbarschaft

3sat_pl_deNiemieckie telewizje we współpracy z polską zrealizowały dokumentalny mini-serial właśnie o tym tytule. Była to chyba pierwsza próba wspólnego opisania historycznych związków pomiędzy Polakami i Niemcami w niemieckiej telewizji publicznej. Niestety premiera trafiła na jakiś „czarny punkt” naszej historii, na dmowsko-nacjonalistyczne pochrząkiwania, które stają się dziś normą, na głupie kłótnie o ilość wywieszonych flag, na ubolewania, że nie wygraliśmy Eurowizji, a przecież wstajemy z kolan. Ta myśl antyniemiecka była i pewnie będzie krążyła po naszej Ojczyźnie, choćby w kampaniach wyborczych i głupich tekstach o powiewaniu polskiej flagi nad Szczecinem.

O całym projekcie mini – serialu można przeczytać więcej na stronie: http://deutsche-polen.eu/pl/. Niestety trafił on z projekcją na paskudny czas, gdy nacjonalizm wraca jako główny nurt polityczny, gdy zamykamy się jak w łupinie, gdy w końcu „nie będzie Niemiec pluł nam w twarz”. Już po trzech odcinkach mogę powiedzieć, że to solidna wspólna polsko-niemiecka produkcja. Ostatni ma być wyświetlony 18 grudnia 2016 o 23:30 na ZDF.

Czytaj dalej

W obiektywie – „Hello, Moon!”

"Hello, Moon!" - fot. Szymon Konieczny (ZFA Anima)
„Hello, Moon!” – fot. Szymon Konieczny (ZFA Anima)

Fotografia „Hello, Moon!” wykonana 8 listopada 2016 roku we Lwówku (Wielkopolska). Przedstawia antenę telewizyjną na jednym z dachów przy ul. 3 Stycznia we Lwówku. Antena łączy się i komponuje z księżycem, który w jesienne popołudnia pojawia się, już całkiem dobrze widoczny. Sferę metaforyczną pozostawiam indywidualnej ocenie…

„I’ll see you on the dark side of the moon”