Era Jazzu 2016 – Lizz Wright & Global Schwung Quintet

rysunek1W poniedziałek 7 listopada 2016 roku w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odbyła się kolejna edycja koncertów spod marki Era Jazzu, której gwiazdą była amerykańska wokalistka Lizz Wright.

W tym roku była już to druga odsłona, gdyż w kwietniu Gród Przemysława gościł niekwestionowane gwiazdy dzisiejszego jazzu – Chinę Moses, Deborah J. Carter czy legendarnego saksofonistę Chico Freemana. Oprócz nich wystąpili także James Blood Ulmer, Anthony Strong, Get the Blessing. Poznańskie środowisko jazzowe reprezentowali Maciej Fortuna i Krzysztof Dys, którzy przygotowali materiał muzyczny luźno oparty na twórczości Krzysztofa „Komedy” Trzcińskiego.

2-1
Źródło: www.jazz.pl

Ponadto wystąpił zespół tegorocznego laureata nagrody Ery Jazzu, czyli Dawid Kostka Quartet. Szef Ery Jazzu Dionizy Piątkowski nie ukrywał, że od dłuższego czasu przyglądał się Dawidowi i wieszczy mu wielką karierę. W dniu, w którym poznańscy jazzmani pojawili się na scenie w poznańskim Zamku gwiazdą wieczoru był Chico Freeman. Podczas jego koncertu towarzyszył mu Dawid Kostka Quartet w składzie Jacek Szwaj (fortepian), Damian Kostka (kontrabas), Mateusz Brzostowski (perkusja) oraz oczywiście na gitarze elektrycznej lider zespołu Dawid Kostka. Podczas tego koncertu nagrano materiał na płytę, który składał się, zarówno z występu Dawid Kostka Quartet, a także samego Chico Freemana.

Przejdźmy jednak do wydarzeń z 7 listopada. Koncert zaplanowano w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, które całkiem dobrze spełniło rolę sali koncertowej. Koncert rozpoczął się z kilkuminutowym poślizgiem, jednak warto było czekać, bowiem oczekiwała nas prawdziwa muzyczna uczta. Na początku zebranych powitał Dionizy Piątkowski, który, w sobie charakterystyczny sposób, przygotował publikę do koncertu. Nie obyło się bez żartów…

img_4380Następnie pojawił się na scenie zapowiedziany Global Schwung Quintet. Młodzi poznańscy jazzmani mieli niecałą godzinę na zaprezentowanie swojej muzyki. Jaką przyjąć miarę sukcesu? Otóż, po koncercie rozeszły się wszystkie ich płyty. A było ich wcale niemało. Dawid Kostka i spółka zaprezentowali materiał, który można wysłuchać na płycie „Live at Radio Katowice”. Przedstawili znakomite kompozycje autorstwa lidera zespołu, a były to „Dr. Jazz” ze wspaniałymi solówkami gitarzysty Dawida Kostki i saksofonisty Seweryna Graniastego. Utwór ten bardzo energetycznie zagrany, wręcz zachęca słuchacza do dostrojenia się do swojego tempa i poddania się imperatywowi Global Schwung Quintet.

Jako kolejny, zespół zagrał nostalgiczny „Szkic”, poprzedzony wstępem gitarowym starszego z braci Kostków – Dawida, który wskazał kierunek i wyczucie smaku przy używaniu efektów gitarowych. Niby oczywisty, pozornie spokojny utwór z każdą chwilą nabiera tempa i napięcia, które systematycznie wzrasta. Wielka w tym zasługa pianisty Adam Bieranowskiego, który mimo młodego wieku (najmłodszy w zespole – ma zaledwie 23 lata!) pokazał swoją wielkość jako muzyk i wrażliwość godną największych tuzów współczesnego jazzu.

Trzecim tematem był również brawurowo zagrany „Night Vision” – jeden wielki popis lidera zespołu – Dawida Kostki, jednak zaczynający się od solówki jego brata Damiana – kontrabasisty zespołu. Melodia utworu wymagała nie lada umiejętności od gitarzysty, jednak Dawid radził sobie znakomicie i wykazując talent, jakiego nie powstydziliby się najwięksi gitarowi „wymiatacze”, nie tylko ci z jazzowego podwórka.

Ostatni utwór rozpoczął się hipnotyzującym wstępem saksofonu, który najpierw wywodzi nas na Bliski Wschód do Izraela, Palestyny, a później  uświadamia nam, że utwór ten zapowiedziany został jako „Long Way Home”. Smutek powrotu czy też tęsknota za domem? Każdy musi sam sobie na to pytanie odpowiedzieć… Na końcu utworu pojawia się niesamowity i niejako nierozstrzygnięty pojedynek gitarowo-saksofonowy… Magia muzyki…

Na koniec nie wolno zapominać o sekcji, bowiem to oni wszystko trzymali w ryzach. Należy pochwalić, zarówno znakomity występ perkusisty Macieja Burzyńskiego okraszony oszczędną, lecz energetyczną solówką w ostatnim utworze i wręcz nonszalancką grę Damiana Kostki. Ten duet to potężny background pod popisy solowych instrumentów. Zresztą Global Schwung Quintet to nie jedyny skład, w którym funkcjonuje Damian Kostka. Jest m.in. podporą solowego projektu swojego brata – Dawid Kostka Trio i Weezdob Collective.

Publiczność zgromadzona na koncercie w liczbie blisko 900 osób sowicie nagrodziła brawami poznański kwintet. Panowie, również składam gratulacje i szczerze życzę kolejnych sukcesów!

img_4487Po występie formacji Global Schwung Quintet przyszedł czas na gwiazdę wieczoru, czyli amerykańską wokalistkę Lizz Wright. Promotor jazzu Dionizy Piątkowski pisze o niej na swej stronie www.jazz.pl : Lizz Wright – charyzmatyczna, urocza i niezwykle zdolna amerykańska pieśniarka jest dzisiaj symbolem pokoleniowej zmiany jaka dokonuje się w wokalnej muzyce jazzowej. Wielkie i legendarne śpiewaczki (od Billie Holiday, Niny Simone i Sarah Vaughan po Ellę Fitzgerald, Betty Carter i Bessie Smith) ustąpiły niegdyś miejsca równie wspaniałym gwiazdom (Dee Dee Bridgewater, Cassandra Wilson, Dianne Reeves). Ale teraz świat jazzowej wokalistyki należy do pokolenia młodych, wschodzących artystek, dla których śpiewanie jazzu jest naturalną konsekwencją fascynacji bluesem, gospel, muzyką soul czy wręcz folkowymi zaśpiewami prowincjonalnej Ameryki oraz inspiracjami czerpanymi z egzotycznej muzyki etnicznej. 

Lizz Wright wystąpiła na scenie Ery Jazzu z zespołem amerykańsko-angielskim, w składzie: Martin Kolarides (gitarzysta), Bobby Sparks (organy Hammond), Nicholas D’Amato (gitara basowa oraz wokal wspomagający) oraz Louis Newsom (perkusja). Wokalistka zabrała zebranych słuchaczy w krainę swoich dźwięków, które stanowiły przekrojowo utwory z jej wszystkich dotychczasowych albumów, zaczynając od debiutanckiego „Salt” z 2003 roku po zeszłoroczny krążek „Freedom & Surrender). Z pewnością wszyscy zebrani wyszli z sali koncertowej oczarowani jej magnetycznym głosem…

Ero Jazzu, po raz kolejny dziękujemy za wspaniałe koncerty!

Fotografie autorstwa Szymona Koniecznego.

FOTORELACJA Z KONCERTU LIZZ WRIGHT:

FOTORELACJA Z KONCERTU GLOBAL SCHWUNG QUINTET:

Comments