Burza nad Odrą – sukces nowotomyskiego jazzmana

fot. BTW Photographers (Maziarz/Rajter)
fot. BTW Photographers (Maziarz/Rajter)

Maciej Burzyński, jazzowy perkusista z Nowego Tomyśla wraz ze swoim zespołem „Global Schwung Quintet” wziął udział w prestiżowym konkursie „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Jego zespół zakwalifikował się do finałowej ósemki, która w dniach 16 i 17 kwietnia 2015 roku miała przesłuchanie przed komisją złożoną ze znakomitych muzyków jazzowych. Przewodniczącym jury był legenda amerykańskich saksofonistów Lee Konitz, perkusista i kompozytor Joe LaBarbera oraz polski kontrabasista zamieszkujący obecnie Los Angeles Dariusz Oleszkiewicz, redaktor naczelny miesięcznika „Jazz Forum” Paweł Brodowski oraz pianista światowej sławy i zarazem Dyrektor Artystyczny festiwalu Leszek Możdżer.

Niestety zespołowi nie udało się zdobyć Grand Prix festiwalu, jednak zebrał bardzo dobre recenzje od jury. Zwracano uwagę na innowacyjność oraz dojrzałe formy, zarówno autorskich utworów („Winter Mood” oraz „Night Vision”), jak i zaaranżowanego specjalnie na okazję festiwalu standardu jazzowego („Softly, As in a Morning Sunrise„).

Zespół zebrał świetnie opinie, nie tylko na samym festiwalu we Wrocławiu. Na antenie radiowej „Trójki” legenda polskiego jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski bardzo ciepło wyraził się o GSQ i zaliczył go do pięciu swoich faworytów wśród młodych zespołów jazzowych w Polsce.

Poniżej zapis audio całej audycji „Trzy kwadranse jazzu” prowadzonej przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego 20 kwietnia 2015 roku. Zapowiedź Ptaszyna i jeden z utworów GSO możemy znaleźć we fragmencie od 23 minuty audycji.

http://www.polskieradio.pl/9/329/Artykul/1425391,Trzy-kwadranse-jazzu-20-kwietnia-godz-2308

Wielkie ukłony i gratulacje dla Maćka oraz całego zespołu.

Zapis wideo całego występu konkursowego GSQ.

Autor filmu: Szymon Konieczny

Informacja biograficzna:

Maciej Burzyński studiował perkusję klasyczna w Folkwang Universität der Künste w Essen, jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, kierunek Jazz i Muzyka Estradowa, specjalność perkusja jazzowa. Aktualnie kształci się na II roku studiów magisterskich w klasie perkusji jazzowej prof. Krzysztofa Przybyłowicza w Akademii Muzycznej w Poznaniu  Laureat I nagrody  na konkursie perkusyjnym Avant Drum Session zorganizowanym w 2009 roku w Poznaniu. Zdobywca III nagrody wraz  z zespołem Karol Band na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu w 2012 roku. Laureat I nagrody konkursu ogłoszonego przez Zakład Muzyki i Teorii w Zielonej Górze na kompozycje Jazzową z utworem „For You” (2013). Brał udział w licznych warsztatach jazzowych, które prowadzili: Dariusz Terefenko, Piotr Wojtasik, Benajmin Drazen, Joshua Abrahms, Newman Taylor, Reggie Moore, Wayne Dockery, Bo Stief. Jako muzyk sesyjny bierze udział w wielu projektach muzycznych.

Comments