W NT nic się nie dzieje (?) – studium przypadku

Bardzo często słyszę zdanie, którego użyłem w tytule tegoż tekstu. Czyżby? Czy w naszym mieście naprawdę nic się nie dzieje? Postanowiłem zastanowić się nad tym pytaniem. Zamieniam zatem w pytanie, stwierdzenie pewnej forowiczki, że “NT to pustynia kulturalna”. Pod lupę swych rozważań podłożyłem nowotomyską kulturę czyli wydarzenia kulturalne.

W naszym mieście jest kilka instytucji, które można nazwać instytucjami kultury. Otóż, pierwszy, choćby z nazwy, Nowotomyski Ośrodek Kultury, następnie Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu, a także Klub Osiedlowy przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu. Do tego dojść muszą takie podmioty jak Wydział Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego, który często współuczestniczy w kreowaniu wydarzeń kulturalnych, a także różnego rodzaju organizacje związane np. z Kościołem czy organizacjami pozarządowymi. Jest także sektor prywatny, biorący udział w szerzeniu kultury, a mianowicie bary, puby, restauracje i inne. Do tego muszę dodać Niezależne Forum Nowego Tomyśla oraz aNTenę – Nowotomyską Scenę Muzyczną, którą także, przyznać się muszę, współtworzyłem.

„Badania” przeprowadzę na przykładzie dwóch wiosennych miesięcy, czyli maja i czerwca 2014 roku. Źródłem będzie dla mnie przekaz internetowy. Dotarłem do zasobów stron internetowych instytucji, a także przejrzałem zasoby niezastąpionego w tym miejscu portalu społecznościowego Facebook.

Czy wyniki owego badania są zaskakujące? Zapewne zależy dla kogo. Otóż, w przeciągu tych dwóch miesięcy (61 dni) odbyło się 46 wydarzeń kulturalnych. Daje to nam prawie jedno wydarzenie na dzień (a dokładnie 0,75 wydarzenia na dzień).  Być może było ich nawet więcej, opieram się jednak wyłącznie na danych pochodzących z Internetu. Chociaż, jak mówi popularne przysłowie, czego nie ma w Internecie, to nie istnieje.

W samym mieście odbyło się 11 imprez plenerowych (np. różne festyny letnie, a także koncerty i przedstawienia parateatralne). Samym koncertów było 14 (licząc te na zewnątrz, a także wewnątrz). Dla wyjaśnienia, 3 koncerty różnych zespołów na festynie liczę jako jeden, bo chodzi przecież o wydarzenie kulturalne odbywające się w tym samym terminie.

Nasze oczy cieszyło 7 wystaw (wśród nich ta o Wytomyślu w bibliotece, a także fotograficzne Adama Polańskiego w NOKu czy Wiesławy Ptaszyk w bibliotece oraz wystawy zbierackie i rękodzielnicze).

Mieszkańcy naszego miasta mieli okazje 10 razy uczestniczyć w spotkania z ciekawymi ludźmi. Byli nimi głównie pisarze, ale także aktorzy i naukowcy. Należy zauważyć także różnorodność tematyczną tych spotkań (m.in. o podróżach, nauce czy literaturze).

Dla fanów filmu zorganizowano 2 pokazy, w tym jeden był nocą filmową, na której obejrzeć można było 3 filmy.

Najwięcej wydarzeń miało miejsce w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, co moim zdaniem nie jest żadnym zaskoczeniem. Od wielu lat zalicza się do czołowych bibliotek w Polsce, a była także wybrana najlepszą w Wielkopolsce. Znak jakości pod tytułem “Biblioteka w NT” nie traci na wartości. Największym wydarzeniem w badanym przeze mnie okresie był XIX Big Band Festival w NOKu. Największym był w sensie frekwencji, co mnie zresztą wcale nie dziwi. Nie jestem fanem bigbandowego grania, ale muszę przyznać, że impreza jest wizytówką naszego miasta.

Najciekawszym wydarzeniem, moim skromnym zdaniem, była Noc Kupały zorganizowana przez nowotomyską bibliotekę. Pomijając pogodę, która tego dnia była okropna,  należą się wielkie brawa dla organizatorów tej imprezy. Dawno nie byłem na tak interesujacym przedstawieniu parateatralnym. Ci, którzy byli wiedzą, co mam na myśli, a ci których nie było – niech mocno żałują. Czytałem potem jakieś komentarze, że to poganie itp., co troszkę mnie to rozbawiło.

Z największym zaskoczeniem odnotowałem wśród wydarzeń kulturalnych w naszym mieście I Zawody Konne w Powożeniu. Niestety nie byłem na tej imprezie, ale jak mniemam mogło być całkiem fajnie. Dziwi mnie jednak, jak to się stało, że stowarzyszenie z Pniew zorganizowało te zawody w NT? Oczywiście nie jestem przeciwnikiem, ale w zdumienie wprawiło mnie to wydarzenie, zwłaszcza, że kilka dni później w pobliskim Posadowie odbywało się podobne. Mam nadzieję, że uda mi się w przyszłym roku przyjść na drugą edycję tych zawodów.

Złym zjawiskiem, które odkryłem w czasie moich „badań”, był fakt, że wiele wydarzeń kulturalnych odbywało się jednym terminie (22 czerwca – festyn katolicki i Piknik Osiedlowy). Trochę mnie to dziwi, że organizatorzy nie mogli porozumieć się w tej materii, ale cóż – miejmy nadzieję, że się to nie powtórzy.

W trakcie tych rozważań zadałem sobie także pytanie, zresztą całkiem ciekawe, ile kosztowało najdroższe wydarzenie kulturalne w Tomyślu. Spekuluję, że z Big Bandem biłby się festyn rodzinny organizowany przez Świetlicę Socjoterapeutyczną, gdyż słyszałem o grubych tysiącach wykładanych na jego organizację.

Teraz wypadałoby dojść do podsumowania i jakichś wniosków. Moim zdaniem, ilość wydarzeń kulturalnych (i to bez wydarzeń sportowych i rekreacyjnych!) jest całkiem spora. Oczywiście można dyskutować czy były one mniej czy bardziej trafione, ale na pewno bezzasadnym wydaje się być stwierdzenie, że w Nowym Tomyślu nic się nie dzieje. Mam wrażenie, że owi malkontenci najrzadziej pojawiają się na wydarzeniach i niejasno precyzują swoje potrzeby. Dla nich odniesieniem są takie pobliskie miasta jak Grodzisk czy Wolsztyn. Z moich informacji, wynika jednak, że i tam narzekają, że nic się nie dzieje. Zatem co dalej? Moja recepta jest prosta. Należy wydeptywać ścieżki do NOKu czy biblioteki (czy też innych), by przy okazji wykazać się inicjatywą obywatelską i powiedzieć jakie się ma oczekiwania wobec nich i wyrazić opinię czy ich działania się wam podobają czy nie.

Tak czy inaczej, do zobaczenia! :-)

WYDARZENIA MAJ/CZERWIEC 2014 W NOWYM TOMYŚLU

Biblioteka – 25 wydarzeń

27 czerwca – Rock z książką – koncert

24 czerwca – Noc Kupały

18 czerwca – warsztaty wyplatania wianków

17 czerwca – wystawa o Wytomyślu

13 czerwca – Piątkowe harce

12 czerwca – Portrety Dawida Kwiatkowskiego

5 czerwca – wirtualne spotkanie z Jerzym Kryszakiem

3 czerwca – DKK

2,4,6 czerwca – Tydzień Czytania

13 czerwca – Czerń i biel. Noc kina

12 czerwca – Czwartkowe wieczory literacko-muzyczne

9 czerwca – Klub Miłośników Podróży

30 maja – DKF – Lokator

29 maja – wykład Rafała Putza na temat ewolucji życia na Ziemi

27 maja – koncert Mademoiselle Carmel

23 maja – Piątkowe harce

22 maja – spotkanie z pisarzami kryminalnymi

20 maja – wystawa fotografii Wiesławy Ptaszyk

16 maja – Fabula Rasa – koncert

14 maja – Godejma po naszymu – spotkanie z autorem Słownika gwary poznańskiej

14 maja – zaproś krówkę na Majówkę – Majówka z książką

13 maja – wieczór autorski Katarzyny Kutzmann-Solarek z udziałem Teatru S

12 maja – spotkanie z Jędrzejem Majką – autor albumu Mityczne Kresy

9 maja – Polscy hipisi – spotkanie z etnografem, fotografikiem i rzeźbiarzem

7 maja – Między nami obieżyświatami – Klub Miłośników Podróży

Nowotomyski Ośrodek Kultury – 9 wydarzeń – w NOKu odbywają się także zajęcia stałe (w większości płatne)

25 czerwca – 49. Śpiewnik Domowy

20 czerwca – wystawa kolejnictwa

14 czerwca – Turniej Szachowy

6 czerwca – Big Band Festival

3 czerwca  – Mały maraton teatralny.

2 czerwca – Wystawa „Prosto w Oczy”

1 czerwca – Dzień Dziecka 2014

26 maja 2014 r. – Festiwal Przedszkolaków

2 maja – koncert z okazji 10.lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

Klub Osiedlowy – 4/5 wydarzeń

22 czerwca – Piknik Osiedlowy (koncerty Jig Reel Maniacs, Country Zenit)

19 czerwca – Turniej Szachowy

19 czerwca – Wystawa Sekcji Rękodzielniczej

23 maja – Ekomajówka

13-14 maja – Majówka (2-dniowa wycieczka)

Antena – Nowotomyska Scena Muzyczna – 2 wydarzenia

18 czerwca – koncert poznańskiego zespołu IZOTOP

16 maja – koncert Steve’a Wilkinsona

NFNT – 2 wydarzenia

25 maja – spacer historyczny z Przemkiem Mierzejewskim po ulicy Długiej

13 czerwca – współorganizacja Nocy Kina

Parafia rzymskokatolicka pl. Chopina – 1 wydarzenie

22 czerwca – Festyn z koncertami

Pniewskie Stow. Luzak – 1 wydarzenie

29 czerwca – I Zawody Konne w Powożeniu

Świetlica Socjoterapeutyczna – 1 wydarzenie

25 maja – festyn rodzinny

Comments